Zemědělství se blýská na lepší časy, podnikatelé statečně bojují

10. 6. 2016

7. 6. 2016 se konala  v Praze tisková konference AMSP ČR, která mimo jiné představila  Analýzu podnikání v zemědělství.

Zemědělství nemá sice šanci stačit růstu hospodářství, ale podnikatelé přesto zvedají exporty, přibývá firem a chuť žáků jít studovat zemědělské učňovské obory je nejlepší za několik posledních let. Jejich budoucí mzda je přesto jedna z nejnižších v ekonomice. Potravinářství statečně vzdoruje a drží jak tempo růstu, tak počty firem, vůči zemědělství má ale daleko horší vyhlídky na udržení profesí. AMSP ČR předkládá u příležitosti Roku řemesel 2016 Analýzu podnikání v zemědělství zahrnující exkluzivně první oficiální výsledky minulého roku.

Podíl zemědělství na hrubém domácím produktu (HDP) a hrubé přidané hodnotě (HPH) má klesající tendenci. Zatímco průmysl, stavebnictví, obchod, služby, ale i veřejná správa rostou, klíčový obor spjatý s venkovem nabírá další ztrátu. Tempo sice drží alespoň potravinářství, ale to začíná bojovat s fatálním nedostatkem odborných profesí.

Podnikatelé ale nepropadají panice a i když v  odvětví zemědělství nepatrně klesá počet podnikajících fyzických osob, trvale roste počet obchodních společností. Jednoznačně pozitivní trend je potom v sektoru potravinářském, kde se zvyšuje jak počet OSVČ, tak právnických osob. Obchodní společnosti jsou v oboru stabilní, dominuje výroba pekařských výrobků, zpracování masa a výroba mléčných produktů. Další dobrou zprávou je, že posiluje jak agrární export, který je nejlepší za poslední 4 roky, tak dovoz zemědělských produktů. O tom, že roste chuť podnikat, svědčí i fakt, že firmy nabírají další investiční úvěry, stejně tak posilují v provozním financování.

Tisková zpráva ke stažení Analýza podnikání v zemědělství

 

Výstupy v médiích:


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /disk_1/www/cz/atedcesky/www/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405